Mérő Vera konteót lát a Mandiner gyors reakciója és az országos bombariadó között: hatalmas öngól lett a vége
A cseh titkosszolgálat Oroszországot sejtette mögötte. Semmit nem értek! – írta közösségi oldalán az ellenzéki aktivista.
Az IMF 16 milliárd dolláros, közel 5650 milliárd forintos „segélye” minimum három évre szólna, és ugródeszka lehetne egy igazán szép summát jelentő, hatalmas hitelcsomaghoz.
Nem kevesebb mint 16 milliárd dollár értékben állítana össze 3-4 évre szóló segélycsomagot Ukrajnának a Nemzetközi Valutaalap, amely gyakorlatilag a jelenlegi “lélegeztetőgép-segélyek” üzemi kapacitását növelné meg annak érdekében, hogy az ukrán állam továbbra is el tudja látni – legalább minimális szinten – a funkcióit.
A Bloomberg – mely a szokásos névtelenséget kérő forrásokra hivatkozik – szerint az IMF-pakk egyfajta katalizátorszerepet is betöltene a további külföldi finanszírozások területén. Ugyanakkor a segély kiutalása a G7-es országok jóváhagyásától, valamint attól függ, hogy az Ukrajnába ömlő adományok és hitelek hosszabb távon is biztosítani tudják-e az ország adósságának fenntarhatóságát.
A lap rámutat: a háborús ország segélyezéséhez az IMF-nek saját szabályain is módosítani kell, de ennél is fontosabbak azok a garanciák, amelyeket Kijevnek kell megadni a Valutaalap felé. A jelenlegi IMF–Ukrajna hitelprogramban többek között az adóbevételek növelése és a jegybanki támogatások csökkentése szerepel.
Az IMF az ötlethez annyit tett hozzá: a tervezett együttműködés alapja lehet egy teljes körű hitelezési programnak – utóbbival kapcsolatban azonban nem bocsátkozott részletekbe. Az ukrán pénzügyminisztérium nem kívánta kommentálni a Valutaalap elképzeléseit, ugyanakkor egy lapnak nyilatkozó kijevi közgazdász úgy fogalmazott: az IMF gyakorlatilag a donorországok további pénzügyi támogatását biztosítaná be az alap létrehozásával, ám változatlan hitelezési feltételekkel. Ukrajnának ezért az lenne az érdeke, ha magából az alapból minél kevesebb pénzt venne ki.
Az IMF a múlt hónapban alsó hangon a fenti 16 milliárd dollár közel két és félszeresére,
míg az ukrán kormány tájékoztatása szerint az állam havi 3,5 milliárd dolláros költségvetési hiányt fog jelenteni 2023-ban. A fenti két összeg összesen mintegy 42 milliárd dollárt jelent ebben az évben.
Az Európai Unió 18 milliárdos, havi lebontású segélye mellé az USA-ból nagyjából 10 milliárd dollár érkezik az ukrán lélegeztetőgéphez. Az összeg azonban Kijev reményei szerint bővülni fog az adományok és további hitelezők segítségével.
A kétségbeejtő helyzetet kétségbeejtő számok és gyakorlatilag stagnálást valószínűsítő idei várakozások (igaz azt is a 2022-es, igen alacsony bázisról) tükrözik:
A mostani IMF-csomagot a nyilatkozó források szerint márciusban már jóvá is hagyhatják, így akár már áprilisban 5-7 milliárd dollár érkezhet belőle Kijevbe. További felhasználásra.
Fotó: Krisztalina Georgieva, az IMF vezérigazgatója és Gerry Rice, az IMF nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója
MTI/EPA/Shawn Thew